Chrome Lazy Loading Nedir?

Paylaş!

Chrome web tarama sistemleri, farklı sürümler ve farklı özelliklerle sürekli olarak karşımıza çıkmaya devam ediyorlar. Chrome’un Canary adı verilen sürümünde ‘Lazy Loading’ başlıklı bir özellik geçtiğimiz günlerde karşınıza çıkmış olabilir. Bu nedenle kullanıcılar Chrome Lazy Loading nedir? Ve nasıl kullanılır gibi bilgileri merak etmeye başladılar. Temelde son derece kullanışlı olan bu özelliği kısaca inceleme altına alacağız.

Chrome Canary’nin Avantajları

Web sitelerinde yüklemeler eski Chrome web tarama sistemleri ile yavaş bir şekilde gerçekleşiyordu. Fakat Chrome, kendini güncelleyen bir politika izlediği için zaman içerisinde yeni sürümlere ve yeni eklentilere ev sahipliği yapabilmiştir. Chrome Canary adı verilen sürüm, ilk Chrome sürümlerine göre son derece avantajlıdır. Bu sürümle birçok özelliğin yanı sıra, internette gezinme deneyiminiz de daha keyifli ve hızlı bir hal almıştır.

Lazy Loading Nedir?

Chrome Canary’nin hızlı bir gezinme imkânı tanıması, aslında eklentileri sayesinde mümkün olabiliyor. Son günlerde eklenen Lazy Loading eklentisi, Canary’nin zaten hızlı bir internet deneyimi sunan sitemini daha da hızlı bir hale getirmiştir. Sayfaların yüklenmesi Lazy Loading adlı bu özellikle daha kısa sürede tamamlanıyor ve yapılan testler de bunun gerçekten mümkün olabildiğini gözler önüne seriyor.

Lazy Loading Nasıl İşliyor?

Canary’e getirilen Lazy Loading özelliği, temel olarak açılan sayfanın görüntülenen bölümünü yükleyerek çalışıyor. Bütün bir sayfanın tamamı internet tarayıcıları tarafından yüklenir ve bu nedenle sayfanın yükleme işlemi beklenenden uzun sürer. Lazy Loading özelliğinde, sayfanın çok kısa bir süre içerisinde yüklenmesi görüntülenen bölümün yükleme işlemine tabi tutulması sonucunda gerçekleşiyor. Sayfada aşağıda kalan bölümlere indikçe Lazy Loading tarafından yükleme yapılıyor ve bu durum da internet paketi kullanımlarında büyük bir tasarruf anlamını taşıyor.