Windows Otomatik Güncelleme Zamanlama

Paylaş!

Windows otomatik güncelleme zamanlama güncellemeleri varsayılmış şekilde kendiliğinden otomatik olarak yapılır. Ülkede mevcut olan “Adil Kullanım Noktası” göz önünde bulundurulursa web servisi sağlayan personeller ek paket biçimde sunar. Belirlenmiş olan saatler içinde kota sayacının ortadan kalkması gibi durumlar söz konusu olduğu zaman müşteri Windows güncellemelerini dilediği saatte ve zamanda ortaya çıkaracak şekilde programlayabilir.

Yerel Grup İlkesi Düzenleyici

Bu ilkeyi uygulamak için gpedit.msc’den girilebilir. Ancak müşteri bunun için fazlasıyla doğru bilgiye ihtiyacı vardır. Müşteriler bu konu hakkında ustalaşmamışsa kurcalamaması gerekir. Müşteri ilk olarak başlat menüsüne girip oradan da arama düğmesinden gpedit.msc yazarak güncelleme işlemine başlanılabilir. Bunları yaptıktan sonra bilgisayar yapılandırmasına, sonra yönetim şablonlarına, ardından Windows bileşenlerine ve son olarak sağ taraftaki alanda bulunan Windows update seçeneğine basılması gerekir. Update klasörüne girildikten sonra ekrana otomatik güncellemeleri yapılandır adlı seçeneğine tıklanması gerekir.

Windows’un Güncelleme Tipleri

Otomatik güncelleştirme yapıldığı zaman ekrana birkaç seçenek çıkacaktır. İlk başta “Karşıdan yükleme için uyar” adlı seçenek çıkacaktır. Bu seçenek AKN hız alanı ve kotalı müşterilere tavsiye edilir. Burada Windows güncellemesi inceleme altına alınıp müşteriye konu hakkında bilgi verilir. Ancak güncelleme müşteri talep etmeden kesinlikle indirilmez ve kurulmaz. Bir diğer seçenek “otomatik karşıdan yükle, kurma için uyar”dır. Bu seçenekte de Windows güncellemeleri bulunulur ve arka planda olacak şekilde indirilir. Bunun diğerinden farkı ise kurulumudur. Kurulumu, müşteri dilediği zamanda ve saatte veya her gün belirlenmiş olan saatler içerisinde kurulum yapılır. Bu iki önemli işlemden sonra önce Windows’un etkin hale getirilmesi gerekir. Ardından müşteri için en uygun seçenek hangisi ise ona tıklamalıdır. Seçilmiş olan günlerin saatleri belirlenmelidir.