X-Ray Cihazı Nasıl Çalışır?

Paylaş!

İnsanların geneline yakını x-ray cihazı nasıl çalışır? Sorusuna yanıt aramıştır. Çağımızda birçok kişi x-ray cihazını iş yerleri, hava limanı, alışveriş merkezleri ve benzer yerlerde görmüştür. X-ışını tarayıcısının genelinde 2 kaynak değerlendirilir; ilki üst kısımda asılı durumdayken ötekisi yan tarafta durur. Bu biçimde, aynı pakete dair iki değişik bakış açısı o esnada kazanılır; bu, bir taraftan gizlenmiş olabilen bir eşyanın tanınmasına destek olabilir ve rastgele bir eşyayı engelleme çabalarını yok etmektedir. X-ray cihazı iki kademeli X-ışını yoğunluğu oluşturur. Bu iki kademe, iki doğru X-ışını bir duyaç ile birleşim sağladığında eşya içeriği konusunda rastgele bir konvansiyonel X-ışını ile daha çok içerik sağlanır. İçerikler, tanıma algoritmaları değerlendirilerek bilgiyi ifade eden bilgisayara yollanır. Akabinde, algoritmalar paketteki eşyaların Z aktif sayısı ve kütle ağırlığını hesaplamaktadır. Bazı eşyaların benzer z efektif sayılar ile kütle ağırlığı bir şayet ikisi de birleştiğinde, tanımlanamayan bir cismin kimliği meydana gelir.

X-Ray Cihazı Kullanım Alanları

Eşyaların denetiminde ekseriyetle X-ray cihazları kullanımı yapılmakta, patlama özelliği olan maddeleri koklama cihazları ise X-ray cihazıyla beraber değerlendirilmektedir. X-Ray cihazları; hava limanları, iş yerleri, alışveriş yerleri, askeri kurumlar, kamu binaları ve kurumları, sınırlarda kamyon ile benzer araçların kontrolü ve yabancı madde belirlemesinde uyuşturucu ile patlayan madde kapsamında güvenliğin gerekli olduğu her bölümde kullanılır. Çanta, bavul, giysi cepleri benzeri birey üzerinde gizlenen her çeşit tehlikeli, silah ve metal benzeri gereçler hususi tarama sistemi aracılığıyla monitör ile kolay şekilde görülebilir.

X-Ray Cihazından Geçen Metaller Ekran Üzerinde Hangi Renkte Görünür?

X-ray cihazları; doğal ve doğal olmayan nesneleri ekrana değişik renkler ile yansıtmaktadır. Metal olan nesneler koyu mavi, doğal nesneler açık kahverengi veya turuncu, az yoğunluğu olan nesneler ise yeşil renk tonunda ekranda görünürler.