Yanlışlıkla Silinen Dosyaları Kurtarma Yolları

Paylaş!

Yanlışlıkla silinen dosyanın kurtarılabileceği garanti olmasa bile silindiği tarihten itibaren çok uzun bir süre geçmemişse hala bir şans var demektir. Silinmiş dosyalar genellikle tamamen silinmez. Bunun yerine sadece gizlenir ve başka bir şeyin üzerine yazılmayı beklerler. Bu gerçeğin avantajlarından yararlanarak geri almak istenilen ve yanlışlıkla silinen dosyaları kurtarma yolları mevcuttur.

CTRL + Z İşlevi

Birçok kişi bu basit komutun, daha önce silinmiş herhangi bir eylemi geri alabilen önemini anlayamayabilir. Sadece dosyaların silindiği klasöre gidin. Burada klavyenizdeki Z ile birlikte CTRL tuşuna basarsanız birkaç saniye içinde sildiğiniz dosyalar kurtarılacak ve görünecektir. Klavyelerde iyi bir kontrole sahip değilseniz, klasörde iken sağ tıklayıp “Silmeyi Geri Al” ı seçerek aynı işlevi yapabilirsiniz.

Silinen bir dosyayı veya klasörü geri yüklemek için;

  1. Başlat düğmesini ve ardından Bilgisayar’ı tıklatarak Bilgisayarı açın.
  2. Silinen dosya için kullanılan klasörü açın.
  3. Silme işlemini geri almak için CTRL ve Z tuşlarını aynı anda tutun.

Geri Dönüşüm Kutusu

Bir bilgisayarın temel becerilerine aşina olan herkes silinmiş herhangi bir dosyanın doğrudan Geri Dönüşüm Kutusu’na gittiğini bilmelidir. Geri dönüşüm kutusu için masaüstünüzde bir simge mevcuttur.

Geri dönüşüm kutusundan kurtarmak için;

  1. Açmak için geri dönüşüm kutusu simgesine çift tıklayın.
  2. Açık duruma getirildiğinde silinen tüm dosyaları göreceksiniz.
  3. Geri dönüşüm kutusuna sağ tıklayın ve silme işlemini geri al’ı seçin.

Veri Kurtarma Yazılımı Kullanmak

CTRL-Z komutu veya geri dönüşüm kutusu yanlışlıkla silinen dosyanızı geri getirmenize yardımcı olmadıysa bir dosya kurtarma yazılımı kullanmanız daha iyi olacaktır. Bu uygulama için piyasada denemeye değer birçok güvenilir veri kurtarma yazılımı mevcuttur. Bu yazılımlar silinen dosyaları içeren cihazın taranmasını ve sildiğiniz dosyaları bulmanızı sağlar.