Youtube Geçmişi Otomatik Olarak Nasıl Silinir?

Paylaş!

Siber Güvenlik Farkındalığı ayı olan Ekim ayı kapsamında, Google tarafından Youtube odaklı olarak kullanıcılara pek çok farklı güvenlik özelliği sunuldu. Bu özellikler arasında en dikkat çekeni ise, Youtube geçmişini otomatik silme özelliğidir. Youtube geçmişi otomatik olarak nasıl silinir? sorusuna basitçe cevap verirsek, bu işlem size verilerinizin saklanma süresini seçme hakkı tanıyor diyebiliriz.

Youtube Geçmişi Otomatik Silme Ne İşe Yarar?

Youtube gibi sosyal medya kanalları, arama geçmişleriyle birlikte otomatik veri toplama yapmaktadır. Yani bir sosyal medyada arama yaparken, geçmiş aramalarınız göz önünde bulundurulur ve ilginizi çekebilecek benzer konu başlıkları arama listelerinde karşınıza çıkar.

Ancak bazı durumlarda bu arama verileri, 3. parti yazılımlara veya belirli kuruluşlara reklam niteliği taşıyan gönderiler oluşturmak için bir havuz görevi görür. Bu da, yapılan aramaların internete açık hale gelmesine neden olur.

Pek çok sosyal medya kullanıcısı, kişisel verilerini ve aramalarını korumak adına geçmiş silme işlemini yapmaktadır. Youtube otomatik geçmiş silme özelliği, sizin arama verilerinizi düzenli olarak silen ve size gerekli siber güvenliği sunacak bir özelliktir.

Youtube Geçmişi Otomatik Olarak Google Hesabıyla Silinebilir

Google tarafından Youtube odaklı olarak sunulan geçmişi otomatik silme özelliği, Google hesabınız ile ilişkilendirdiğiniz Youtube’da geçerli olacaktır. Yani geçmişi otomatik silme özelliğini, Google hesabınızla ilişkilendirdiğiniz Youtube hesaplarında kullanabilmeniz mümkündür. Böylelikle hizmet, Google aracılığıyla ücretsiz bir şekilde kullanılabiliyor.

Youtube Geçmişi Otomatik Silme Nasıl Yapılır?

Söz konusu özelliği kullanmak için takip etmeniz gereken bazı adımlar vardır. İlk olarak myacticity.google.com adresine ulaşın ve listeden ‘Youtube Geçmişi’ seçeneğini seçin. Bu alana ulaşmanın bir diğer yolu ise, Youtube ana sayfasında bulunan menüden ‘Geçmiş’ sekmesine tıklamak ve açılan pencereden ‘Tüm Etkinlikleri Yönet’ seçeneğine tıklamak olacaktır.

Youtube Geçmişi sayfasında, yapabileceğiniz bazı ayar değişiklikleri bulunuyor. Ayrıca alt bölümde yer verilen listede hangi şarkıları veya videoları hangi zaman dilimlerinde aradığınızı da görebilirsiniz.

Youtube Geçmişi sayfasında ‘Etkinlik, siz silinceye kadar saklanır’ alanında yer alan ‘Otomatik Olarak Sil’ butonuna tıklamalısınız. Dilerseniz bu ayar menüsünden ne kadar sıklıkla arama geçmişinizin silineceğini belirleyebilirsiniz.