Airdrop ile Gelebilecek İstenmeyen Dosyalardan Korunma

Paylaş!

İnsanların istemedikleri halde maruz kaldıkları çeşitli sanal tacizler kadınlar için de erkekler için de oldukça can sıkıcı durumların oluşmasına neden olabilir. Apple telefonlarda bulunan ve bir çeşit veri aktarım aracı olan Airdrop her ne kadar yararlı bir uygulama olsa da istemeden bazı sorunlar yaşamanıza neden olabilir. İşinizi bitirdikten sonra özelliği kapatmak hem güvenliğiniz hem de cihazınız için oldukça önemli bir konudur. Böylelikle airdrop ile gelebilecek istenmeyen dosyalardan korunma konusunda bir adım atmış olursunuz.

Airdrop Ne İşe Yarar?

Airdop bir anlamda kablo ihtiyacı olmadan veri alış verişine imkan sağlayan oldukça yararlı bir özelliktir. Çalışma prensibi ise sizin özelliği açıp kapatmanıza bağlı olarak değişiyor. Eğer cihazınızın özelliği açık ise alışveriş yapmak istediğiniz cihaz ile eşleşmesi sağlanıyor. Airdrop özelliği açık olan cihazlar sizi görebildiği gibi siz de açık olan diğer cihazları görebiliyorsunuz. Seçmek istediğiniz cihazı onayladıktan sonra veri aktarımı için dosyalar onayınıza sunuluyor.

Nasıl Açılır veya Kapatılır?

Öncelikle cihazınızın ayarlar sekmesine gelmeniz gerekir. Buradan gene menüsüne tıklayınız. Açılan menüden kolaylıkla AirDrop özelliğine ulaşabilirsiniz. Gizlilik gereği önünüze görünür olma durumunuzun aktif hale getirileceği kişiler getiriliyor. Herkese açık veya sadece rehberinizdeki kişilerin görmesini sağlayabilirsiniz. Uygulamayı kullandıktan sonra en önemli durum ise özelliğin alma kapalı durumuna getirilmesidir. Böylelikle verilerin alışına veya verişine izin verilmez. Cihazınız da yeniden görünmez hale gelir.

Güvenli Midir?

Airdrop yerinde ve gerektiği gibi kullanıldığında her zaman yararlı bir özelliktir. Gizlilik ayarlarına dikkat edilmesi ve aktarım tamamlandıktan sonra kapatılması özelliğin daha da güvenli olmasına imkan tanır. Bunun için siz de bunlara dikkat ederek özelliklerin istediğiniz gibi kullanılmasına imkan tanıyabilirsiniz.