Android’de Kaybolan Kişileri Nasıl Kurtarırsınız?

Paylaş!

Bazen telefonunuzda aniden sorun gelişebilir. Bunun için herhangi bir neden olmasına gerek bile olmaz. Çünkü elektronikler bazen sadece ömrünü doldurmaya başladığı için bile bazı hatalar verebilir. Böyle zamanlarda rehberiniz en çok tehlike altında olan birimdir. Rehberinizden bazı isimlerin kaybolması sorunu ise en sık karşılaşılan veri kayıpları arasında yer alır. Android’de kaybolan kişileri nasıl kurtarırsınız? sorusunun cevabı hakkında bazı kısa yollar önermek mümkündür.

Gmail Aracılığı İle Geri Getirme

Rehberinizde kaybolan kişileri geri getirmek için en kısa yollardan bir tanesi Gmail kullanmak olarak açıklanabilir. Gmail hesabınıza girdikten sonra ekranda sol üst köşede açılan bir işaret görebilirsiniz. Artı şeklinde olan bu işarete dokunduğunuzda kişiler çıkacaktır. Bu sekmeden rehbere erişim sağlayabilirsiniz. Yenileme işlemi yaparak güncel haline de erişebilirsiniz.

Veri Kurtarma Yolu

Gmail yolunun çalışması için verileriniz kaybolmadan önce eşleştirme yapmanı gerekecektir. Aksi durumda başka bir yol olan veri kurtarmayı denemek zorunda kalabilirsiniz. Gmail çözümü daha kısıtlı bir çözüm olduğundan dolayı bunun yerine verilerinizi yedekleyen bir program kullanma yoluna gidebilirsiniz. Böylelikle rehberiniz arzu ettiğinizde mail veya SMS yolu ile size bildirilecektir. Sadece rehber anlamında olmayıp aynı zamanda diğer verilerinizin korunmasına da imkan sağlar.

Nasıl Veri Kaybı Engellenir?

Rehberinizde sayısız kişi bulunuyorsa ve bunların kaybolması ciddi sorunların oluşmasına neden olacaksa bunun olmasını beklemeden önlem almak daha iyi bir yol olacaktır. Bunun için rehberinizi arada sırada veya belli zaman aralıklarında yedekleme işlemiyle güvenceye alabilirsiniz. Bu sayede rehberiniz telefonunuzda aksi bir olay yaşansa bile kısa süre içerisinde erişim halinde olacaktır. Sistemin çökmesi, cihazınızın kaybolması ve herhangi bir başka sorunla karşı karşıya kalmış olmak size zarar veremez.