Facebook Yapay Zekasından Ses Getirecek Zaferler

Paylaş!

Facebook Yapay Zekasından Ses Getirecek Zaferler. Facebook tarafından geliştirilen yapay zeka poker programı Pluribus dünyaca ünlü poker oyuncularını alt etmeyi başarabilen ilk yapay zeka programı oldu.

Geliştirilen yapay zekalar çok farklı kulvarlarda insanlarla mücadele ediyor. Son dönemde çeşitli oyunlar için geliştirilen yapay zekaların insanlara üstünlük kurduğu görülüyor. Facebook tarafından ise alışılagelmiş popüler bilgisayar oyunları yerine poker oyununa yönelik geliştirilen bir yapay zeka geliştirilmesi ise hayli dikkat çekici görülüyor.

Pluribus Dünyanın En İyi 15 Poker Oyuncusunu Alt Etti

Facebook tarafından geliştirilen kariyerlerinde 1 milyon Dolardan daha fazla kazanan 15 üst seviye poker oyuncusu ile mücadele etti. Bu 15 oyuncu içerisinde 2000 yılı dünya poker serisi şampiyonu Chris Ferguson ve kariyerinde 4 kez dünya turu şampiyonluğu bulunan Darren Elias’ta bulunuyor. Bu 15 usta poker oyuncusunu alt etmeyi başaran yapay zeka Pluribus test sırasında 2 profesyonel poker oyuncusundan fazlasını alt etmeyi başarabilen ilk poker yapay zeka programı olma özelliği taşıyor. Üstelik bu büyük başarı sadece 20 saatlik bir antrenman ile sağladığı ifade ediliyor.