Sony’nin PS Hesabı Banlandı

Paylaş!

Sony’nin PS hesabı banlandı. Dünyanın en çok oynanan oyun konsollarından bir tanesini üreten Sony firması, Playstation dahilinde yer alan ve geçtiğimiz günlerde bir oyuncusunu banlaması ile şu günlerde teknoloji sektörünü ve oyun sektörünü oldukça meşgul ediyor. Geçtiğimiz günlerde Meksikalı bir oyuncu olan ve konsol içerisinde “kike_0615” kullanıcı adı ile bulunan Play Station Network hesabını ırkçılık gerekçesi ile banlayan Sony firması oyuncuları ikiye bölmüş durumda.

Play Station bünyesinden bu kullanıcıyı süresiz bir şekilde uzaklaştıran Sony firması, Enrique isimli bu Meksikalı kullanıcının banlanmasındaki sebebi ırkçılık olarak gösterdi. Irkçı bir kullanıcı adı seçmesinden ötürü oyun sisteminden kovulan Meksikalı oyuncu için oyun dünyası da ikiye bölünmüş bir durumda kaldı. Oyuncunun yaptığı açıklamada ise kendi isminin arkadaş çevresi arasında “Kike” ya da “Quique” olarak lakap takılmasından ötürü kullanıcı adını bu şekilde aldığı yönünde bir metin beyanı yapıldı. Sony firmasının yaptığı bu hamle ise büyük yankı uyandırdı.

Irkçı Kullanıcı Adı Sistem Dışı Etti

Irkçılık yapmak için pek çok platformda “Kike” kullanıcı adını seçen insanların varlığı bilinen bir durum. Bu kelimenin İngilizce karşılığı Yahudileri aşağılamak için kullanılmakta. Bu bağlamda bakıldığı zaman Meksikalı oyuncunun sadece kendi arkadaş çevresinde kullanılan lakabını almış olması tesadüf ihtimalinde olmakla beraber Sony firması bu oyuncuya acımadı ve hesabını banladı. Irkçılık adı altında yapılan banlamadan sonra birçok kişi tarafından firmanın tepki çekmesi gözlerden kaçmadı.

Enrique yaşadığı bu ilginç durumun ardından PSN ve Sony firmaları ile iletişime geçerek durumu izah etmeye çalıştı. Kendisine yapılacak bir şey olmadığı konusunda kesin bir yanıt veren her iki firma da süresiz bir şekilde oyun sisteminden uzaklaştırıldığını belirtmiş. Reddit kullanıcılarından bir tanesi ise bu olaya ilişkin olarak çok ince bir görüş sergileyerek Sony tarafından yayınlanmakta olan beysbol oyununda Enrique “Kike” Hernandez adlı bir oyuncu olduğu belirtmiş. Adeta Sony firmasını kendi silahı ile vuran Reddit kullanıcısı birçok kişinin takdirini toplamış durumda. Önümüzdeki günlerde ne olacağı, karardan geri adım atılıp atılmayacağı ise merak konusu.