Varsayılan Tarayıcı Nasıl Değiştirilir?

Paylaş!

İnternette arama yapılması için mutlaka bir tarayıcıya ihtiyaç vardır. Günümüz teknolojisinde ise birçok farklı tarayıcı bulunmaktadır. Google Chrome, Yandex Browser, Mozilla Firefox ve Internet Explorer ise popüler tarayıcılardan bazılarıdır. Bilgisayarlarda ise çoğunlukla birden fazla tarayıcı bulunuyor. Fakat günümüzde herkesin çok kullandığı favori bir tarayıcısı bulunuyor. Bu yüzden de çoğu insan varsayılan tarayıcı olarak favori tarayıcısını ayarlamak istiyor ama favori tarayıcısını nasıl varsayılan tarayıcı olarak ayarlayacağını bilmiyor. Peki, varsayılan tarayıcı nasıl değiştirilir?

Varsayılan tarayıcıyı değiştirmek işletim sistemine göre değişiklik gösteriyor. Bu yüzden ilk yapacağınız bilgisayarınızın işletim sistemini öğrenmek olacaktır.

Windows 10 İşletim Sistemi İçin

Bilgisayarınız Windows 10 işletim sistemine sahipse aşağıdaki adımları takip ederek varsayılan tarayıcıyı değiştirebilirsiniz.

 • Görev Çubuğu menüsü üzerinde bulunan Başlat ikonuna tıklayın ya da klavyenizde başlat menüsü ikonu bulunan tuşa basın.
 • Ayarlar’ı açınız.
 • Sıradaki işlemi Windows 10 işletim sistemine sahip bilgisayarınızın sürümüne göre yapınız.

Orijinal Sürüm için; Sitem menüsü > Varsayılan Uygulamalar

Creators Update Sürüm için; Uygulamalar > Varsayılan Uygulamalar

Eğer bilgisayarınızın sürümünü bulamadıysanız başlat menüsünde bulunan arama çubuğunda “Varsayılan Uygulamalar” kelimelerini aratarak da işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

 • Burada e-posta, müzik çalar vb. birçok seçenek bulunmaktadır. Web tarayıcısı seçeneğini bulunuz ve hemen altında bulunan bilgisayarınızda varsayılan tarayıcıya tıklayınız.
 • Açılan “Uygulamayı Seçin” penceresinde varsayılan olarak ayarlamak istediğiniz tarayıcıyı seçiniz.

Windows 8 ve Önceki İşletim Sistemleri İçin:

Eğer kullandığınız bilgisayar Windows 7,8, Vista gibi daha eski sürümlere sahipse bu adımları takip ederek varsayılan tarayıcınızı değiştirebilirsiniz.

 1. Görev Çubuğu menüsü üzerinde bulunan Başlat ikonuna tıklayın ya da klavyenizde başlat menüsü ikonu bulunan tuşa basın.
 2. Denetim Masası’na tıklayın.
 3. Denetim masasında Programlar > Varsayılan Programlar
 4. “Varsayılan Programınızı Ayarlayın” seçeneğine tıklayın.
 5. Varsayılan olarak ayarlamak istediğiniz tarayıcıyı seçin.
 6. “Bu Programı Varsayılan Olarak Ayarla” seçeneğine tıklayın.
 7. Son olarak da “Tamam” seçeneğine tıklayın.

Mac İşletim Sistemi İçin:

 1. Apple menüsüne tıklayın.
 2. “Sistem Tercihleri” seçeneğine tıklayın.
 3. “Genel” seçeneğine tıklayın.
 4. “Saptanmış Web Tarayıcı” penceresinden varsayılan olarak ayarlamak istediğiniz tarayıcıyı seçin.